Skrivbordsgranskning, oktober 2026

Webflow omdöme 2026: en granskning från en WordPress-utövare

Priser, publika betyg från fyra plattformar, begränsningar för CMS och export, och vem som bör stanna kvar på WordPress.

Summary

Webflow omdöme för 2026: en skrivbordsgranskning av ett WordPress-fokuserat team. Webflow ger designers utmärkt kontroll, ren kod och ett inbyggt CMS, med publika betyg på 4.4/5 på G2 och 1.5/5 på Trustpilot. Den verkliga kostnaden är $25 i månaden för Premium, närmare $44 med kodexport. Vi ger den 7.4/10 och förklarar när WordPress fortfarande vinner.

7.4 /10

Webflow är det starkaste visuella byggverktyget för designers som vill ha ren kod och ett inbyggt CMS utan ett plugin-lager. De publika betygen går isär kraftigt: 4.4/5 på G2 över 995 omdömen, och 1.5/5 på Trustpilot över 239. Vi ger verktyget 7.4/10: suverän designkontroll, men kostnaderna stiger snabbt och exporterad kod kan inte importeras igen.

Designkontroll
9/10
CMS och innehållsmodellering
7.5/10
SEO-verktyg
8/10
Priser
5.5/10
Inlärningskurva
6/10
Ekosystem och portabilitet
6/10
  • Visual Designer ger ren HTML och CSS som följer standarderna
  • Inbyggt CMS, SEO-inställningar och hosting på ett konto, utan plugin-lager
  • Gratis Starter-plan och gratis arbetsyta gör det billigt att testa
  • Kostnaderna stiger snabbt: $25 för Premium, plus tillägg för arbetsyta och bandbredd
  • Exporterad kod kan inte importeras igen, och dynamiskt innehåll exporteras per samling
  • Brant inlärningskurva: 102 G2-omdömen nämner den som främsta friktionen

Gratis Starter-plan, inget kort krävs

Methodology

How we tested

Plan paid
Ingen plan köpt: granskning av den publika planstrukturen
Version tested
Publik produkt, prissättning och hjälpsidor som de publicerades 14 oktober 2026
Test period
2026-10-14 → 2026-10-14
Test categories: Prisstruktur och tillägg • Publika betyg på fyra plattformar • Produktsidor för Designer, CMS och SEO • Begränsningar för export och portabilitet • Passform mot ett arbetsflöde med WordPress block-teman

Vi köpte ingen Webflow-plan och byggde ingen kundsajt för den här sidan. Den 14 oktober 2026 läste vi den publika prissidan och dess FAQ, tog skärmdumpar av sidorna för Designer, CMS, SEO och priser, och hämtade publika betyg och skrivna omdömen från G2, Capterra, Trustpilot och Product Hunt. Sedan skummade vi Reddit-trådar som jämför Webflow och WordPress. Varje siffra kommer från någon av de källorna och är daterad. Där vi resonerar utöver dem, till exempel kostnaden för en CMS-sajt med kodexport, visar vi räkneexemplet. Omdömena om WordPress bygger på vårt eget arbete med block-teman och Full Site Editing, som är den lins den här sajten skriver från. Se poängen som en informerad granskning, inte ett riktmärke, och kontrollera priserna igen innan du köper.

Ska du flytta en WordPress-kund till Webflow?

YES if you...

  • Designers och små byråer som vill ha kontroll ner till pixeln utan att skriva temakod
  • Marknadsteam som publicerar en innehållstung broschyrsajt med några få samlingar
  • Frilansare som vill ha staging, klientplatser och hosting under en och samma inloggning
  • Team som vill ha ren, semantisk HTML direkt

NO if you...

  • Den som förlitar sig på WordPress plugin-ekosystem för medlemskap, bokningar eller nischade integrationer
  • Publicister som behöver beprövad redigering från höger till vänster och djup flerspråkighet redan idag
  • Budgetmedvetna byggare som driver dussintals sajter med låg trafik och håller koll på varje dollar
  • Utvecklare som vill äga koden, databasen och hostingavtalet
Priser, USD, 14 oktober 2026

Vad en Webflow-sajt faktiskt kostar

Sajtplaner faktureras per sajt. Arbetsytplaner och platser är separata.

Starter

Gratis

För att utforska

  • webflow.io-domän
  • Begränsat CMS
  • 2 statiska sidor
  • 1 GB bandbredd
  • 50 formulärinskick

Basic

$15 /mån, faktureras årligen

Enkla sajter utan CMS

  • Egen domän
  • 300 statiska sidor
  • 10 GB bandbredd
  • Obegränsade formulärinskick
  • Lösenordsskydd

Team

$2,500 /mån, årskontrakt

Växande organisationer

  • Allt i Premium
  • Webflow Localize
  • Publiceringsarbetsflöden
  • Aktivitetslogg för sajten och API
  • Prioriterad support

ROI-kalkyl: En enskild CMS-sajt med kodexport kräver Premium ($25) plus en Core-arbetsyta ($19), alltså $44 i månaden när det faktureras årligen, före bandbredd, platser eller lokalisering. WordPress-hosting kan ligga under den siffran, men då betalar du i plugin-licenser och underhållstid i stället.

Dolda kostnader & fallgropar
  • Arbetsytplaner är separata: Core kostar $19 i månaden och Growth $49, båda faktureras årligen
  • En extra fullplats kostar $39 i månaden, en begränsad plats $15
  • Bandbreddstillägg för Premium börjar på +$20 i månaden per 50 GB som faktureras årligen, $30 om det faktureras månadsvis
  • Localize Essential kostar $9 i månaden för 3 språk och 10 000 ord, Advanced $29 för upp till 10 språk
  • E-handel är en separat planfamilj: $29 i månaden med 2 % transaktionsavgift, 0 % först från $74

Kundomdömen från fyra plattformar

Verkliga användarbetyg, lästa 14 oktober 2026. Redaktionella poäng på den här sidan är våra; de här är inte det.

G2

4.4/5

995 omdömen

Beröm: enkelhet i användningen, designfrihet. Friktion: inlärningskurva, pris.

Capterra

4.5/5

267 omdömen

186 femstjärniga. 12 enstjärniga.

Product Hunt

4.8/5

146 omdömen

Snabb no-code och ren export. Nackdelar: inlärningskurva, egen hosting.

Trustpilot

1.5/5

239 omdömen

Fakturering, support och buggar dominerar klagomålen.

Ögonblicksbild av publika betyg lästa 14 oktober 2026. Betygen rör sig, så kontrollera varje plattform.

CMS

Ett visuellt CMS, begränsat av planernas gränser

Webflows tanke är att innehållet ligger bredvid canvasen: du designar en samlingsmall, kopplar fält till element och redigerar objekt i samma produkt. Det är ett tydligt brott mot WordPress, där innehåll och presentation möts via ett tema och en databas som du själv hostar.

Webflows CMS-produktsida, med rubriken Your content. Your canvas.
Belägg

Vad vi mätte

Publika siffror och skärmdumpar, alla daterade 14 oktober 2026.

G2-betyg
4.4 / 5 995 omdömen, 71% femstjärniga, G2-sidan lästes 14 okt 2026
Capterra-betyg
4.5 / 5 267 omdömen, 186 femstjärniga och 12 enstjärniga
Trustpilot-betyg
1.5 / 5 239 omdömen, TrustScore som visas på profilen 14 okt 2026
Product Hunt-betyg
4.8 / 5 146 omdömen, främst från grundare (101)
Startpris för en CMS-sajt
$25 / mo billed yearly Premium-plan, bandbreddsnivå 50 GB, webflow.com/pricing
CMS-sajt med kodexport
$44 / mo billed yearly Premium $25 plus arbetsytan Core $19, vår uträkning från publicerade priser
Extra bandbredd
+$20 / mo per 50 GB Faktureras årligen, $30 om det faktureras månadsvis
G2-omnämnanden av inlärningskurva
102 reviews Mot 246 omnämnanden av enkelhet i användningen i samma taggar
Öppna produktsidan för Designer och kontrollera vad den visuella redigeraren visar för ett designsystem-arbetsflöde.
Sidan visar en elementpanel, layoutförinställningar och en variabeltabell med namngivna färgtokens (bakgrund, text, kant, varianter av varumärkesfärgen). Det liknar nära en theme.json-palett.
Webflows produktsida för Designer, med den visuella redigeraren och variabelpanelen
Läs prissidan som en frilansare som behöver ett CMS och en överlämning till kund.
Starter är gratis, Basic kostar $15, Premium kostar $25 och markerar CMS som skiljelinjen. Team-planen hoppar till $2,500 i månaden på ett årskontrakt, så det finns inget mellansteg mellan en liten sajt och en plattformsaffär.
Webflows prissida med planerna Starter, Basic, Premium och Team
Kontrollera SEO-sidan för de inställningar en WordPress-användare annars skulle lägga till med ett plugin.
Sökförhandsvisning, mallar för titeltagg, väljare för rubriknivå, förhandsvisning av Open Graph och ett Lighthouse-exempel med 100 i SEO sitter i produkten själv. En banderoll marknadsför AI-sökverktyg (AEO) för Enterprise.
Webflows SEO-sida med sökförhandsvisning, Open Graph och Lighthouse-kontroller

För- och nackdelar

Pros

  • Designkontroll utan att skriva temakod Variabler, brytpunkter och interaktioner finns i en och samma redigerare. Recensenter på G2 nämner designfrihet 158 gånger och enkelhet i användningen 246 gånger.
  • SEO och hosting inbyggt i plattformen Titelmallar, rubrikväljare, Open Graph-förhandsvisning, gratis SSL och ett CDN ingår i planen. Inget pluginval, inga plugin-konflikter.
  • Arbetsbar staging och överlämning till kund Varje arbetsyta har staging, och arbetsytor för frilansare och byråer lägger till klientplatser per sajt.
  • Gratis ingångspunkt Starter och en gratis arbetsyta låter dig lära dig Designer innan du betalar.

Cons

  • Planstaplingen gör det verkliga priset svårt att förutse Sajtplan, arbetsytplan, platser, bandbredd och tillägg faktureras var för sig. En Premium-sajt på $25 blir $44 när du behöver kodexport.
  • Exporten går bara en väg och är ofullständig Prisets FAQ säger att exporterad kod inte kan importeras igen, att dynamiskt innehåll exporteras samling för samling och att formulär slutar fungera utanför plattformen.
  • Brant inlärningskurva för icke-utvecklare G2 nämner inlärningskurvan 102 gånger och en brant inlärningskurva 75 gånger bland nackdelarna. Tänkandet kring box-modellen och brytpunkter krävs.
  • Trustpilots omdömen är hårda om fakturering och support Betyget 1.5 över 239 omdömen handlar främst om extra avgifter, chattsupport och buggar. En risksignal, inte ett bevis.
Omdöme

Slutomdöme

7.4 /10

Webflow har förtjänat sitt rykte bland designers. Designer ger verklig kontroll, koden är ren och SEO, hosting och CMS kommer kopplade till varandra. För en broschyr- eller innehållssajt med tydlig omfattning sparar det val av plugin och underhåll.

Mot det talar också konkreta saker. Premiumpriset är inte priset du betalar när arbetsyta, platser och bandbredd kommer in i bilden. Din sajt kan inte flyttas rent, eftersom exporterad kod inte kan importeras igen. Och betygen går isär kraftigt, 4.4 på G2 mot 1.5 på Trustpilot: produkten glädjer dem den passar och frustrerar resten.

Vårt råd från en WordPress-verkstad: välj Webflow när designtrohet och ett litet team väger tyngst, och ett block-tema när plugin, publicering från höger till vänster eller ägandet av stacken väger tyngre. Pilotera en sajt på den gratis Starter-planen först.

DesignkontrollCMS och innehållsmodelleringSEO-verktygPriserInlärningskurvaEkosystem och portabilitet
  • Designkontroll 9/10 Variabler, brytpunkter och ren kod
  • CMS och innehållsmodellering 7.5/10 Starka mallar, begränsade av planens gränser
  • SEO-verktyg 8/10 Inbyggda kontroller, inget plugin behövs
  • Priser 5.5/10 Staplade planer, tillägg och platser
  • Inlärningskurva 6/10 Brant för icke-utvecklare
  • Ekosystem och portabilitet 6/10 Envägsexport, mindre tilläggsmarknad
Se alternativen

Vanliga frågor om Webflow

Är Webflow bättre än WordPress?
Det beror på jobbet. Webflow vinner på designkontroll, inbyggd hosting och ren kod för marknadssajter. WordPress vinner på bredden i plugin, valet av hosting, mognaden i flerspråkighet och skrivriktning från höger till vänster, och på ägandet av din kod och databas. Välj utifrån den begränsning som väger tyngst.
Hur mycket kostar Webflow per månad?
Den 14 oktober 2026 är Starter gratis, Basic kostar $15 och Premium $25 i månaden när det faktureras årligen. Arbetsytplaner (Core $19, Growth $49), extra platser ($39 för fullplats, $15 för begränsad) och tillägg faktureras separat, och Team-planen kostar $2,500 i månaden på ett årskontrakt.
Kan jag exportera en Webflow-sajt och hosta den någon annanstans?
Ja, med en betald arbetsytplan, utan krav på att ange källa. Haken, enligt Webflows egen FAQ om priser: dynamiskt innehåll exporteras samling för samling, formulär slutar fungera och exporterad kod kan inte importeras igen till Webflow.
Varför har Webflow 1.5 på Trustpilot men 4.4 på G2?
Plattformarna samlar olika publik. G2-omdömen kommer från verifierade affärsanvändare, en del inbjudna eller incentiverade. Trustpilot lockar missnöjda kunder, och de nyaste omdömena handlar om fakturering, support och buggar. Väg de återkommande teman tyngre än betyget.
Är Webflow bra för SEO?
Produktsidan visar mallar för titel och meta, en väljare för rubriknivå, förhandsvisningar av Open Graph och Lighthouse-vänlig output, allt utan plugin. Det är ingen magi: innehållets kvalitet och länkar avgör fortfarande rankningen, precis som på WordPress.
Stöder Webflow flera språk?
Ja, via Webflow Localize, prissatt som tillägg: $9 i månaden för upp till 3 språk och 10 000 ord, $29 för upp till 10 språk och 50 000 ord. Testa det innan du lovar en tvåspråkig lansering, särskilt för språk som skrivs från höger till vänster.
Finns det en gratis Webflow-plan?
Ja. Den gratis Starter-sajtplanen ger en webflow.io-domän, 2 statiska sidor, begränsat CMS och 1 GB bandbredd, och arbetsytan är gratis med 2 staging-sajter. Du behöver en betald sajtplan för att koppla en egen domän.

Update log

  1. Första publicering: skrivbordsgranskning av priser, publika betyg på fyra plattformar och produktsidor.